Cikksorozatunk előző részeiben kifejtettük a víztakarékos működéshez elengedhetetlen követelmények két kiemelt fejezetét. Az első hírünk az önelzáró működést taglalta, majd ehhez kapcsolódóan az alacsony átfolyási értékek fontosságát ismertettük.
Az alacsony átfolyási értékről szóló cikkünket IDE KATTINTVA olvashatja el!
A víztakarékosság következő lényeges kritériuma a szivárgásmentes működés, annak kiváltó okai és megoldásának ismerete elengedhetetlen az üzemeltetés költségeinek csökkentéséhez és az üzembiztosság biztosításához.
A közösségi mosdókban igen gyakori probléma a szivárgás, amelyre többféle formában nyújtunk megoldást az adott vizesblokk igényeihez igazodva.
A szivárgás hatása a csaptelepek és zuhany csaptelepek vonatkozásában az, hogy a használatot követően a csaptelep nem tud maradéktalanul elzárni, ami a víztakarékosság és ezáltal a költséghatékonyság meghiúsulását eredményezi.
A DELABIE erre találta megoldást, hiszen az általa gyártott csaptelepek esetében ez a fajta meghibásodás kiküszöbölté vált azáltal, hogy egy olyan öntisztító mechanikát alkotott meg, mely használat során, pontosabban éppen a használat által oldja meg az öntisztítást, így biztosítva a szivárgásmentes használatot.
A csapbelső öntisztító mechanizmusa ugyanis lehetővé teszi a hosszú távú, problémamentes használatot. Működés közben a nyomógomb belső eltávolítja a lerakódott szennyeződéseket.
A gipszkarton falak gyakran előforduló szerkezeti megoldások a vizesblokkokban is. Legyen szó zuhany, piszoár vagy WC-öblítő szelepről, a DELABIE vízmentesen záró szerelődobozzal ellátott rendszerei ehhez a szerkezeti megoldáshoz igazodnak. Arra hivatottak, hogy szivárgás esetén az előlap alján található kis nyíláson át vezetik ki a vizet a boxból és egyúttal a falból, ezáltal nem hátra, a falba szivárog a víz. Mivel kivezeti a vizet a falból, azonnal láthatóvá téve a szivárgást, így megkíméli az üzemeltetőt a plusz kiadásoktól. Ezáltal elkerülhető, hogy kárt okozzon a gipszkartonban, a csempét, illetve falat eláztatva.
A vízzáró doboz nélkül kapható öblítő szelepek ugyan alacsonyabb árkategóriát képviselnek, azonban az esetleges, akár hónapokon keresztül fennálló szivárgás okozta meghibásodásból eredő kár olyan aránytalanul nagy, hogy mindenképpen megéri a vízzáró boxos megoldás mellett voksolni, aminél egyből szembetűnő a hiba.
A közösségi mosdókban gyakran tartályos WC-öblítő rendszerek kerülnek beépítésre. A tartályos rendszer elsősorban a háztartási igények ellátására lett kialakítva, így az élettartama jelentősen rövidebb a gyakori használattól, aminek hatására visszatérő probléma a szivárgás megjelenése.
Ezek olyan jellegűek, melyek hónapokon át, szélsőséges esetekben akár éveken át észrevétlenül jelen vannak és nem járnak semmilyen hanghatással. Éppen ezért, ha az adott épületben több, akár már 10 db tartályos WC-öblítő van, aminél jelentkezik a szivárgás, abban az esetben igen számottevő az éves szinten elpazarolt víz mennyisége.
Ezenkívül a tartályos öblítők, mivel háztartási igénybevételre tervezték őket, olyan sérülékeny műanyag alkatrészekből állnak, melyek a nagyobb igénybevétel hatására rövid időn belül tönkremennek, így rendszeresen, akár éves szinten cserére szorulnak. Ami egy háztartás esetében nem olyan mértékű többletköltség és kellemetlenség a használatban való fennakadás miatt, mint egy közösségi vizesblokk vonatkozásában nagyobb számú WC-nél.
Továbbá a folyamatos használat sem biztosított egy ilyen tartályos rendszernél, hiszen öblítés után nyomástól függően akár 30-60 másodpercet is igénybe vesz a tartály ismételt feltöltése.
A közösségi mosdók toalettjeinek öblítésére hosszútávon a leghatékonyabb és leginkább üzembiztos megoldást a direkt öblítő szelepek nyújtják, melyek közvetlenül a nyomás alatt lévő rendszerre vannak kötve és ezt a víznyomást használva működnek. Nincs tartály, nincs törékeny alkatrész, így a meghibásodások lehetősége is jelentősen lecsökken. Szivárgás esetén azonnal észrevehető a hiba, mely könnyen és azonnal szervizelhető.
Felújítás esetén csak a csőhálózat méretének ellenőrzése vagy megfelelő átmérőre történő teljes cseréje után kerülhet sor a direkt öblítésű rendszerek kiépítésére.
Éppen ezért direkt öblítésű megoldásaink kizárólag új építéshez ajánlottak!
Abban az esetben, ha az épület csőhálózatának átmérője nem ismert, vagy korábban tartályos rendszereket ellátó ½ coll átmérőjű csőrendszer van kiépítve, nem ajánlott a direkt öblítés, hiszen ez a csőhálózat nem képes elegendő vízzel ellátni a direkt öblítésű rendszert.
A közösségi mosdók igényeihez tervezett DELABIE direkt öblítő szelepek számos olyan előnyös tulajdonsággal bírnak, melyek hozzájárulnak és kiegészítik ezen megoldások víztakarékosságát és üzembiztosságát.
Műszaki tartalmukat tekintve kiemelkedő többek között, hogy:
- minimum 500,000 használatra lettek tesztelve
- minimum 10 éves garanciával és évtizedes alkatrész ellátottsággal bírnak
- időzített, önelzáró működésűek és nem rendelkeznek tartállyal, ami több aspektusból vizsgálva is elemi fontosságú. Egyrészt higiénés szempontból előnyös, mert nincs a tartályban pangó víz, mely a melegágya a Legionella fertőzésnek, hiszen a tartályban álló vízben akár egy hétvége alatt is elkezdenek szaporodni a kórokozók, amelyek a hosszabb idő után történő öblítés során aeroszolt képezve jutnak a levegőbe. Azt belélegezve okozhatnak akár életveszélyes fertőzést is.
Ehhez kapcsolódó cikkünkben IDE KATTINTVA olvashat bővebben a Legionella fertőzésről és annak megelőzéséről.
Ezzel ellentétben a direkt öblítő szelepek vonatkozásában nincs higiéniai kockázat, mert minden esetben a friss hálózati vízzel öblítenek. Másrészt pedig a folyamatos használat is biztosított, a tartályos öblítéssel ellentétben, ahol a tartály feltöltésére 30-60 másodpercre van szükség.
A termékkínálatunban fellelhető DELABIE szelepek karbantartási igénye rendkívül alacsony, mely javarészt öntisztító mechanizmusuknak köszönhető. Ennek hatására jóval kevesebb az esélye a szivárgásnak, meghibásodásnak, mint az ettől eltérő kialakítású öblítő rendszerek esetében.