A vízkalapács-effektus (más néven hidraulikus ütés vagy vízütés) egy jelenség, amely folyadékok áramlásában nyomáshullámok létrejöttével jellemezhető. Ez a jelenség a következőképpen alakul ki:
Amikor egy folyadék áramlik egy csőben, és a folyadékáramlás hirtelen megáll, akkor a folyadékban lévő energia hirtelen nyomáshullámokká alakul át. A hirtelen változás a nyomásban és az áramlás sebességében a csőben levő folyadék tömegének mozgási lendületének megőrzéséből származik.
A vízkalapács-effektus gyakran előfordul olyan rendszerekben, ahol a folyadék áramlását szelepekkel szabályozzák. Ha egy szelep gyorsan záródik, a folyadékáramlás hirtelen változása nyomáshullámokat generál, amelyek a csőben terjednek. Ezek a nyomáshullámok károsíthatják a csöveket, a szelepeket és a csatlakozókat, és komoly balesetekhez vezethetnek.
A vízkalapács-effektus csökkentésére és kezelésére számos módszer létezik, mint például a nyomáscsökkentő szelepek, légkamrák, vízütés-csillapítók és megfelelő tervezési gyakorlatok alkalmazása.
A vízütés csillapítók szerepe, hogy hirtelen nyomásváltozás esetén segítenek megvédeni a hálózati szelepek, és csőhálózat épségét. A csillapítás során a termékben elhelyezett rugó és dugattyú elnyeli a megnövekedett víznyomás veszélyes hatását és a hálózati nyomást olyan szinten tartja, mely nem jelent veszélyt a termékekre.
Célszerű minél közelebb telepíteni a csaptelepekhez és szelepekhez, ennek során a megfelelő méretezésű vízütés csillapító kiválasztása szükséges.
Ezek a kiegészítők egészen 20 bar nyomásig képesek védelmet biztosítani a hálózat és a felszerelt termékek számára.
Mivel a vízkalapácshoz nagyobb mennyiségű hálózati vízre van szükség, így jellemzően a 1/2" illetve az annál nagyobb csőhálózatokban alakulhat ki, ezért például 3/8"-os csatlakozásnál nem életszerű a használata!
A vízütés jellemzően a karos, és a hálózati automata rendszereknél jelentkezik leggyakrabban, ahol hirtelen történik meg a vízáramlás lezárása, de többféle mechanizmusnál is előfordulhat. A DELABIE erre vonatkozóan már gyárt olyan solenoid szelepeket, melyek például az elemes TEMPOMATIC 3 és TEMPOMATIC 4 termékekben van elhelyezve, illetve a nyomógombos TEMPOMIX családban, ezek kialakításuknál fogva csíllapítják a vízütést.